05.06.2019r Filmowy Klub Seniora (zajęcia III)

05.06.2019r Filmowy Klub Seniora (zajęcia III)

Dnia 05.06.2019 r. w Kinie Kika, przy ul. Ignacego Krasickiego 18, 30 – 503 Kraków, odbyło się trzecie spotkanie Filmowego Klubu Seniora.

Podczas spotkania „Filmowego Klubu Seniora” zaprezentowany został film w reżyserii Paolo Sorrentino pt. „Młodość”. Film porusza kwestię dotyczące starości i starzenia się, które zdają się być szczególnie ważne dla osób w późnej dorosłości. Charakter filmu jest zdecydowanie postaciocentryczny, stąd też jego akcja nie stanowi centralnego bodźca na którym koncentruje się uwaga widza. To główni bohaterowie Fred Bellinger (Michael Caine) światowej sławy kompozytor oraz jego przyjaciel Mick Boyle (Harvey Keitel) znany reżyser, są najważniejszym elementem całej opowieści.

Nie bez znaczenia pozostają również postaci drugoplanowe, w tym córka Bellingera, Lena (Rachel Weich) rozprawiająca się ze swoją przeszłością, zarówno w kontekście relacji z mężem jak i ojcem, a także były sportowiec zmagający się z ograniczeniami swojego chorego ciała. Ten ostatni jest niemal bohaterem nieobecnym, lecz jednocześnie poprzez cielesność, którą odsłania unaocznia się dialektyka starość – młodość, stanowiąca centralną oś filmu. Niewątpliwie warto zwrócić uwage na pojawiające się w „Młodosci” obrazy ciała, wyrażające jego efemeryczność, zmienność i skończoność. Z jednej strony zobaczymy ciało obłędne, młode, pochodzące niczym z rzeźb samego Michała Anioła, z drugiej zaś ciało naznaczone wiekiem i chore. Co ciekawe, Sorrentino pokazuje ciało które jest piękne, choć nie zawsze doskonałe. Jedną z największych ozdób filmu, oprócz wspaniałych zdjęc i muzyki, są dialogi pomiędzy głównymi boheterami charakteryzujące się ciepłem, humorem ale także ironią. Mężczyzn łączy przyjaźń z pogranicza absurdu, ponieważ mówią sobie tylko na temat  rzeczy dobrych, lecz jak się okazuje w filmie włoskiego reżysera, nikt nie jest idealny, a boheterowie odsłaniają przed sobą najczarniejsze strony swojej osobowości.

Paolo Sorrentino przenosi na ekran niuanse ludzkich zachowań i róznorodność chatakterów. Jednocześnie wskazuje na to, że niezależnie od pozycji społecznej jaką posiadamy, wszyscy znajdujemy się w takiej samej sytuacji egzstencjalnej. Z racji bycia w świecie jesteśmy „skazani” na przemijanie. Interesujący jest jedak sposób rozumienia śmierci przez reżysera, który utożsamia ją z pragnieniem życia. Śmierć zatem, jest pojmowana, jako wyznaczająca rytm życia, sprawiająca, że jest ono czymś wyjątkowym, przygodą i namiętnością. Skoro jak mówi jednej z boheterów „Młodości” – „Wszyscy jesteśmy statystami” nikt nie ma monopolu na prawdę, każdy przemija, dojrzewa, starzeje się, a to nie wątpliwie jest stałym elementem „sztuki zwanej życiem”.

Zapraszamy seniorów z CAS Geriatrics na kolejne spotkanie, które odbędzie się 19.06.2019 r. przy ul. Ignacego Krasickiego 18 w Krakowie, godz. 19.00 – 21. 00. Zapisy są prowadzone codziennie w Kawiarence seniora czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 15.30 – 20.30, tel. 798921638, 667248065 oraz e-mail: e.zytynskachwast@interia.pl.

 

Serdecznie zapraszam!

Prezes Fundacji Geriatrics

Elżbieta Żytyńska-Chwast

 

Close Menu