06.07.2020r Spotkania sympatyków Wzgórza Kaim w Krakowie

06.07.2020r Spotkania sympatyków Wzgórza Kaim w Krakowie

W ramach CAS Geriatrics utworzyła się grupa sympatyków Wzgórza Kaim w Krakowie, które przez ostatni rok starała się regularnie, raz w miesiącu spotykać i omawiała problemy związane z wzgórzem Kaim i znajdującym się tam pomnikiem, porządkowała teren w okolicy pomnika na Wzgórzu Kaim.

Pomnik na Wzgórzu Kaim znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocin w południowej części dawnej wsi Bieżanów, na zachodnim stoku Wzgórza Kaim, na granicy Krakowa z Wieliczką.

Pomnik upamiętnia odparcie podczas I wojny światowej, 6 grudnia 1914 roku, przez armię austro-węgierską, ofensywy wojsk rosyjskich, chcących zdobyć Kraków. Odsłonięto go w pierwszą rocznicę wydarzeń – 6 grudnia 1915.

Ma formę obelisku. Na jego wschodniej ścianie znajduje się królewska korona węgierska w wieńcu laurowym, na ścianie południowej herb Habsburgów a pod nim tablica z niemieckojęzycznym napisem:

HIER WURDEN AM
6 DEZEMBER 1914
DIE SOLDATEN DER
RUSS. ARMEE ENDGÜLTIG
ZURÜCK GESCHOSSEN

Na ścianie zachodniej znajduje się austriacka korona cesarska w wieńcu laurowym a na ścianie północnej tablica z napisem w języku polskim:

TU ODPARTO DNIA
6 GRUDNIA 1914
NAJDALEJ NAPRZÓD
ODDZIAŁY ROSYJSKIEJ
ARMII
Prezes Fundacji Geriatrics
Elżbieta Żytyńska-Chwast

Close Menu