19.06.2019r Filmowy Klub Seniora (zajęcia IV)

Dnia 19.06.2019 r. w Kinie Kika, przy ul. Ignacego Krasickiego 18, 30 – 503 Kraków, odbyło się czwarte spotkanie Filmowego Klubu Seniora.

Podczas spotkania zaprezentowany został film w reżyseri Grímura Hákonarsona pt. „Barany. Islandzka opowieść”. Film przedstawia historię dwóch braci, mieszkających w niewielkiej miejscowości na Islandii, którzy nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat, lecz aby chronić to co dla nich najważniejsze zmuszeni są zakończyć spór. Mieszkańcy islandzkiej doliny od wieków pałają się hodowlą owiec,  nie jest to jedynie forma zaróbku czy pracy, lecz sposób życia w zgodzie z cyklem wyznaczonym przez hodowlę zwierząt. Zatem kiedy owa harmonia zostaje naruszona przez pojawienie się w dolinie śmiertelnej choroby owiec, dla większości jest to życiowa katastrofa. Okazuje się bowiem, że jedynym sposobem na jej przezwyciężenie jest uśmiercenie wszystkich owiec mieszkających w okolicy. Dla większości mieszkańców doliny jest to sytuacja z którą nie sposób się pogodzić, ponieważ życie bez owiec zdaje się tracić swój dotychczasowy sens. Również dwaj bracia – główni bohaterowie Gummi i Kiddi żyją zgodnie z wielowiekową tradycją, ceniąc sobie ponad wszystko wolność. Żyją samotnie, nie mają nikogo z kim mogliby porozmawiać, lecz jednocześnie są zbyt dumni aby pogodzić się ze sobą. Co ciekawe, to właśnie duma i upór będą siłą, która zaprowadzi braci do pojednania. Reżyser łączy komediowy rys bohaterów z tragizmem ich wewnętrznego świata. Ukazuje przed widzami obraz przekornej ludzkiej natury, walki o zachowanie niezależności i wybranego przez siebie stylu życia. Film „Barany. Islanadzka opowieść” zachwyca połączeniem ciepłej ironii z nutą tragizmu. Niewątpliwie stanowi wspaniałą metaforę ludzkiego losu oraz walki o to co nadaje mu sens.

Zapraszamy seniorów z CAS Geriatrics na kolejne spotkanie, które odbędzie się 03.07.2019 r. przy ul. Ignacego Krasickiego 18 w Krakowie, godz. 19.00 – 21. 00. Zapisy na kolejne spotkanie Filmowego Klubu Seniora są prowadzone codziennie w Kawiarence seniora czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 15.30 – 20.30, tel. 798921638, 667248065 oraz e-mail: e.zytynskachwast@interia.pl.

Serdecznie zapraszam