21.06.2019r  Warsztaty rozwoju osobistego (VII zajęcia)

21.06.2019r Warsztaty rozwoju osobistego (VII zajęcia)

Dnia 21.06.2019r. w Centrum Aktywności Seniorów Geriatrics, ul. Drożdżowa 2 w Krakowie odbyły się siódme warsztaty rozwoju osobistego dla seniorów.

Tematem warsztatów była metoda Mindfulness oraz korzyści, jakie przynosi praktykowanie uważności. Mindfulness to szczególny rodzaj uwagi kierowanej na bieżącą chwilę, nieoceniającej i świadomej. Pojęcie Mindfulness tłumaczone jest, jako „uważność” lub „uważna obecność”. Cecha ta jest rozwijana przez koncentrację uwagi na bieżących doświadczeniach – sygnałach płynących z ciała, myślach, emocjach i działaniach. Dzięki specjalnym ćwiczeniom, praktykujący Mindfulness uczą się rozpoznawać swoje automatyczne reakcje i zastępować je świadomymi. Dzięki praktykowaniu uważności tworzy się przestrzeń na reakcje, która jest nie nawykowa i impulsywna, lecz świadoma. Mindfulness jest praktyką, która pomaga między innymi w redukcji stresu, bezsenności, uzależnieniach, niepokoju i przemęczeniu, bólach głowy.

Natomiast korzyści płynące z jej praktykowania to przede wszystkim: poprawa koncentracji, zwiększenie świadomości i pewności siebie, wzrost samooceny, możliwość wyboru sowich reakcji emocjonalnych, wzmocnienie systemu odpornościowego. Uczestnicy zajęć zapoznali się z teoretycznymi podstawami oraz rysem historycznym dotyczącym Minfulness. Pierwsze z zaproponowanych przez prowadzącą ćwiczeń polegało na obieraniu pomarańczy. Każdy z uczestników  miał za zadanie jak najdokładniej obrać pomarańczę, postępując zgodnie z instrukcją, zaczynając od zdjęcia skórki kończąc na zjedzeniu owocu. Zadanie miało stanowić pierwszy krok do zrozumienia praktyki uważności, kształtującej koncentrację uwagi oraz dostrzeganie doświadczeń zmysłowych. Dalej seniorzy zostali poproszeni o zajęcie wygodnej pozycji na krześle, nie opierając się o oparcie, z nogami położonymi na ziemi bez skrzyżowania. Celem ćwiczenia było zwrócenie uwagi na bieżące doświadczenie, myśli, jakie pojawiają się w umyśle, bez starania się sprawdzić by były inne niż je odbieramy, dostrzeżenie pojawiających się uczuć, wrażeń płynących z ciała, napięć lub sztywności, bez zmieniania ich, koncentracja na oddechu i dostrzeżenie jego naturalnego rytmu. Warsztaty zakończyły się wymiana wrażeń i doświadczeń płynących z praktyki uważności.

Zapraszamy seniorów z CAS Geriatrics na kolejne zajęcia, które odbędą się 05.07.2019 r. przy ul. Drożdżowej 2 w Krakowie, godz. 17.00 – 19. 00. Zapisy na kolejne warsztaty rozwoju osobistego są prowadzone codziennie w Kawiarence seniora czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 15.30 – 20.30, tel. 798921638, 667248065 oraz e-mail: e.zytynskachwast@interia.pl.

 Serdecznie zapraszamy!

Prezes Fundacji Geriatrics

Elżbieta Żytyńska-Chwast

Close Menu